Підсумки десятиліття: скільки нових дитячих садочків з’явилось у Броварах

Питання з освітніми закладами давно у нашому місті стоїть одним з перших у пріоритетності на вирішення. Місто зростає, молоді й дітей стає більше, а значить необхідні школи і садочки. Про те, як вирішувалось питання з дошкільними дитячими закладами у Броварах останні роки, у сьогоднішньому матеріалі «Громадського ревізора»

Як історично складалась ситуація

Ще за часів Радянського Союзу Бровари – місто з розвиненою промисловістю – мало достатньо дитячих садочків у кожному з мікрорайонів. У 90х роках, коли економіка УРСР вже розвалилась, а нова незалежна Україна лише починала будуватись, народжуваність різко скоротилась і як результат – броварські садочки також стали напівпорожніми. Всі дошкільні заклади, що були збудовані підприємствами, просто стало збитково утримувати і обслуговувати величезні приміщення. Аби приміщення не простоювали, деякі з них перепрофілювали, інші – закрили взагалі.

Так садочок «Альонушка» (нині «Оленка») по вул. М. Лагунової став Будинком дитячо-юнацької творчості.

Olenka 3

Садочок «Півник» по вулиці Київській кілька разів міняв власників, і зрештою у 2014 році став реабілітаційним центром батальйону «Донбас». Ще два дошкільних навчальних заклади Броварського заводу будівельних конструкцій (БЗБК) також не функціонували на повну потужність: ДНЗ «Трембіта» по бул. Незалежності, 8-А половину приміщень розділив з приватним закладом «Олександра» і міським Пенсійним фондом, а садочок по вулиці Гагаріна, 14-А у районі магазину «Варус» (за документами теж «Трембіта») зрештою, зовсім закрили.

Коли у 2000х ситуація з народжуваністю дітей різко змінилась в сторону зростання, у Броварах відчутно постала потреба у нових групах та садочках.

Повернення садочків місту

В умовах нестачі місць для малечі, з 2008 року місцева влада почала відкривати додаткові групи у вже існуючих дошкільних закладах. Паралельно вели перемовини по звільненню та/або поверненню в комунальну власність колишніх дошкільних закладів, які не використовувались за призначенням.

У 2012 році першим новим садочком, який відкрили в місті за часів незалежності, став торгмашівський ДНЗ «Лісова казка», приміщення якого довгий час займав дитячий будинок «Любисток». У результаті реорганізації системи соціалізації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дитячий будинок було ліквідовано, дітей розмістили у прийомних або патронатних сім’ях, а приміщення «Любистку» знову стало дитячим садочком. Таким чином, вдалось зробити одразу дві добрі справи: діти з дитбудинку отримали власні родини, а Бровари – новий садочок на 140 дітей для жителів мікрорайону.

Досить непростим був шлях передачі міській громаді дошкільного закладу «Трембіта», що на бульв. Незалежності. Міська влада довго домовлялася із ПАТ «БЗБК» – колишнім власником – про його передачу на баланс міста. Зрештою, з приміщень садочку спочатку виїхав Пенсійний фонд, звільнивши значну кількість приміщень під групи, ще кілька років потому – остаточно пішов орендар із приватного садочку «Олександра». Після проведених реконструкції та ретельного впорядкування території, фактично оновлений садочок за рахунок бюджету міста у 2017му році отримав назву ДНЗ «Перлинка». Нині тут виховується близько 210 маленьких броварчан.

perlynka
Не менш непростим був шлях до повноцінного функціонування як садочка і іншого приміщення БЗБК. Багаторічна бюрократична «тяганина» для об’єкту по вул. Гагаріна,14А, завершилася лише минулого літа. Його нарешті передано до комунальної власності міста. Цей заклад багато років був занедбаний і стояв руїною практично у центрі Броварів. Наприкінці серпня 2019го року рішенням депутатів Броварської міської ради створено ДНЗ «Дзвіночок». Наразі виконуються експертні роботи по обстеженню стану будівлі. У разі позитивного висновку, в найближчі терміни планують розпочати передпроектні розробки для його реконструкції. Тобто, потенційно місце під новий садочок у центрі Броварів готове і юридично всі питання вирішені, тепер справа за розробленням проекту та пошуком фінансування для відновлення закладу.

У 2017му році місто повернуло у фонд дошкілля половину приміщень ДНЗ «Джерельце», які раніше займав Дитячий естетико-натуралістичний центр «Камелія». Після виділення двох поверхів у новобудові ЖК «Палладіум», Центр перемістили у нове, сучасне приміщення. У садочку ж, після ремонту звільнених приміщень, відкрито три нові групи для дітей та обладнано окрему спортивну залу. Нині «Джерельце» є одним з найбільших садочків міста, що має проектну потужність для прийому 320 малюків.

dzhereltce

Багатьох зусиль вартувало організувати переїзд з вул. Лагунової Будинку дитячо-юнацької творчості, адже це дитячий заклад з величезною кількістю гуртків та секцій. Знайти нове приміщення вдалось завдяки співпраці міської влади та особисто міського голови Ігоря Сапожка з забудовником – будівельною компанією «Атлант». Нове приміщення по вул. Грушевського, 21А для БДЮТ, який відтоді став Палацом творчості дітей та юнацтва, було завершено у 2016му році. Наразі це найкращий заклад позашкілля не тільки Київщини, але й України.

Отож, приміщення садочку звільнилось остаточно, і вже наступного 2017 року почалась повна реконструкція ДНЗ «Оленка». Роботи з відновлення та облаштування садочку зайняли півтора роки, протягом яких було вкладено понад 40 млн.грн. бюджетних коштів. Перших діток «Оленка» приймала вже навесні 2019го. Це став третій новий садочок в місті за останні 10 років. Сьогодні – це найсучасніший та найкраще облаштований садочок у місті, з абсолютно новим та якісним обладнанням, який має проектну потужність на 10 груп загальною кількістю до 210 дітей.

Нове будівництво

Швидкі темпи розростання нових міських житлових комплексів спонукали також замислитись про будівництво у тому мікрорайоні нового садочка. Так, за ініціативи і підтримки міста, в кінці 2016го року компанія «Альянс Новобуд» передала броварській дітлашні садочок «Казка» по вул. Чорновола. Він став першим збудованим «з нуля» дошкільним закладом. Охайний та компактний садочок, спроектований за останніми стандартами якості, збільшив потужність броварських дошкільних закладів на 7 нових груп для 120 дітей.

Таблиця. Як збільшилась кількість закладів дошкільної освіти та кількість дітей у ЗДО Броварів за останні 10 років.

sadiky table

Плани найближчого часу

Загалом, міська влада не полишає без уваги питання забезпечення броварчан достатньою кількістю дошкільних закладів, в чому можна переконатись переглянувши вище наведену таблицю. За останні 10 років в закладах комунальної власності кількість місць у садочках збільшилась на 805 чоловік та додалось 56 нових дитячих груп. І на цьому зупинятись не доводиться, адже місто активно зростає й потреба у садочках актуальна до сьогодні.

Крім вищезгаданого ДНЗ «Дзвіночок», який в планах на реконструкцію, вже цього року мають розпочати будівельні роботи у найстаршому садочку міста – ЗДО «Зірочка», що в Старому місті. Управління БЖКГІТ отримало грант Міністерства розвитку громад та територій України. Тожмістомаєможливістьспівфінасуванням, залучивши 30 млн. грн. відМіністерства, а 10 млн.– бюджету Броварів, збудуватиновуокрему будівлю для ясельної групи на території «Зірочки».

zirochka

З колишніх будівельдошкілля, які сьогодні використовують не за призначенням, лишився ще садочок по вул. Київській, 298, який нині займає батальйон “Донбас”. Наразі цей реабілітаційний центр досить мало задіяний, і власники вже кілька разів подавали проект землевідведення, аби на місці садочку збудувати житловий будинок. Але і земельна комісія, і депутати БМР завертали ці проекти, не даючи дозволу на проект будівництва житла.

donbas

А нещодавно Управління комунальної власності БМР отримало звернення: «Управління освіти та науки БМР надіслало офіційний лист на ім’я міського голови. Враховуючи критичний стан із заповненням дитячих садочків у місті, вони звернулись з проханням викупити дане приміщення у теперішніх власників під дошкільний заклад. Зараз ми займаємось підготовкою документів з даного питання», – коментує ситуацію заступник начальника Управління комунальної власності Тетяна Данюк.

Теперішній власник реабілітаційного центру для воїнів АТО – ТОВ «Зеон бізнес систем». Саме з ними вестимуть перемовини щодо викупу приміщення. Як зазначили в Управлінні комвласності, вартість викупу визначиться за результатами незалежної експертизи. Але перш, ніж її замовляти та просуватися далі, депутати міськради мають підтримати рішення про викуп. Чи матиме місто новий садочок в найближчому майбутньому, залежить від рішення сесії. Стежте за новинами «Громадського ревізора», аби бути в курсі подій.

Поділитися:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *